Olovrant by mal predstavovať asi 10 -15 % energetického príjmu. Mnoho mamičiek ako najvhodnejšej alternatíve na olovrant siahajú po jogurte, či po tvarohovom kréme. Ak sa rozhodnete pre jogurt dajte si záležať na jeho výbere a kvalite, hlavne pre malé deti nie sú vhodné nízkotučné jogurty a rôzne náhrady, ktoré sa nazývajú jogurtom. Ale ak aj vás omrzel jogurtový olovrant, skúste sa inšpirovať . Čo tak vyskúšať niečo iné, a tak prekvapiť svojich blízkych novými chuťami. Recepty nájdete v mojom RECEPTÁRi.

BANÁN V ČOKOLÁDE

banán má rado každé dieťa a o čokoláde, ani nehovoriac. Čokoláda pre deti z reklám je skôr cukor s príchuťou čokolády. Pravé kakao v tomto recepte vám dá možnosť ochutnať nepoznajú chuť s prelínajúcou sa chuťou banánov. Isto  nad touto maškrtou neohrnie nos ani váš manžel, či pubertiak.

JABLKO S MAKOM

ak máte rady mak a neviete odolať makovým závinom vašej svokry, tento rýchly recept vás dostane chuťou čerstvo namletého maku, ktorý je plný zdravého oleja, obsahuje totiž vzácne esenciálne mastné kyseliny – omega 3 a 6. Mak pôsobí prospešne na zdravie, vďaka veľkému množstvu vápnika, železa a vitamínu E. Spolu s jablkom, ktoré obsahuje pektín, pôsobí tento pokrm blahodárne na činnosť žalúdka, pečene a čriev.

FALOŠNÁ NUTELA

Ak majú vaše deti radi pudingy, tak tento recept si obľúbia. Tento dezert neobsahuje žiadne rafinované cukry a škroby. Avokádo ho obohacuje o látky prospešné pre srdce, oči sliznice a kožu. Dodané surové lieskovce zvyšujú sýtiacu schopnosť a majú posilňujúci účinok pri vyčerpanosti.

KOKOSOVÝ NÁPOJ

skúsili ste niekedy mladý Thajský kokos? Čerstvé kokosové mlieko vás prekvapí sviežosťou a sladkosťou. V kombinácii s banánom vám dodá potrebnú energiu aj ako raňajkové menu.

BANÁNOVÉ MLIEKO

banány si svoju dobrú povesť zaslúžia vďaka  obsahu draslíka a vlákniny. Hoci niektorí banán zavrhujú kvôli vysokému obsahu cukrov, hodnota glykemického zaťaženia zaraďuje banán do spodnej časti strednej kategórie. Vnútorná banánová šupka je bohatá na živiny, buď ju jedzte priamo, alebo vyškrabte a pridajte do nápoja smothie.

GREEN SMOTHIE

nedajte sa odradiť zelenou farbou tohto nápoja. 1 pohár vám zabezpečí dostatok vlákniny, prírodných cukrov, minerálov, vitamínov a hlavne chlorofyl, ktorý dokonalým rozmixovaním sa dostane „hlbšie“ do tela.

RAW CAKES – SUROVÉ KOLÁČIKY

tieto koláčiky sú ideálne na olovrant. Zmes orechov, ktoré dodajú dobré tuky ako zdroj energie a semienok, ktoré nás obohatia o minerálne látky s pridaním sušeného ovocia vykúzlite sladké prekvapenie pre svojich hladošov.

Olovrant môžete zmeniť aj na zábavnú hru, keď deťom zaviažete oči a do úst im vkladáte rôzne kúsky nakrájaného ovocia, pričom deti hádajú o aký druh ide. Môžete si pripraviť niečo na slano –  hranolky z kalerábu, mrkvyzeleru, tento netradičný slaný dezert sa je rukami. Alebo spoločne s deťmi sa zahrajte na hosťa a čašníka a objednávate si niečo, načo máte chuť.

Použitá literatúra:

Jonny Bowden, 150 najzdravších potravín na svete

  1. Červená, K. Červený, Liečba výživou

Vera Talandová, Sluneční živá strava