Keď ide o zdravie, hormóny, a črevné baktérie majú oveľa väčší vplyv na zdravie , ako si mnohí ľudia uvedomujú. V skutočnosti, tieto dva faktory môžu poškodiť zdravie, aj keď všetko ostatné (strava, doplnky, atď.) je optimalizované.

Naopak, ak si v tele upravíte hormonálnu nerovnováhu a zároveň obnovíte črevnú mikroflóru, organizmus dokáže zlepšiť vaše zdravie aj v prípade, keď ostatné faktory nie sú ideálne.

Ak máte pochybnosti o sile hormónov na váš stav počnúc od nálady, hmotnosti až po trávenie – opýtajte sa najbližšej tehotnej ženy, či si všimla rozdiel v týchto oblastiach od doby, kedy otehotnela. Alebo sa opýtajte 13 ročného dievčaťa… avšak opatrne.

Ak máte príznaky, ako je únava, kožné problémy, priberanie na váhe, ukladanie tuku na bruchu, problémy so spánkom, ospalosťou , PMS, endometrióza, neplodnosť, PCOS alebo iné problémy. Potom je veľká pravdepodobnosť, že sa u vás vyskytujú poruchy v udržaní hormonálnej rovnováhy.

Čo sú hormóny?

Hormóny sú telesnými poslami správ. Cestujú vašim krvným obehom do tkanív a orgánov. Pracujú pomaly, počas určitej doby a ovplyvňujú rôzne telesné procesy, akými sú napríklad: rast a vývoj, metabolizmus, funkcie pohlavných orgánov, reprodukcia, nálada.

Endokrinné žľazy, ktoré sú špeciálnymi zoskupeniami buniek, sa podieľajú na produkcii hormónov. Hlavnými endokrinnými žľazami sú hypofýza, epifýza, týmus, štítna žľaza, nadobličky a pankreas. hypotalamus – podlôžko, hypofýza – podmozgová žľaza, epifýza, štítna žľaza, prištítne telieska, detská žľaza – týmus, podžalúdková žľaza – pankreas, nadobličky, pohlavné žľazy – vaječníky (u ženy), semenníky (u muža), tkanivové hormóny.

Hormóny sa tvoria z tukov a cholesterolu. 

Preto nedostatok jednej alebo druhej dôležitej zložky stravy môže spôsobiť hormonálne problémy. Dôvodom je prostý fakt, že telo nemá stavebné prvky na ich tvorbu. Tiež sú problematické toxíny obsahujúce chemikálie, ktoré napodobňujú či už tieto stavebné bloky alebo hormóny samotné, pretože telo sa môže pokúsiť vytvoriť hormóny použitím nesprávneho stavebného bloku,… zmutovaný estrogén.

Čo najviac ovplyvňuje hormonálnu sústavu? Odpovede sú hneď dve:

  • z viac ako 95% je to najmä výživa
  • a z približne 5% pohyb (a menej)

Endokrinný systém je veľmi zložitý a zrejme ho nikdy dokonale nepochopíme.