Je ťažké byť súčasťou každodennej konverzácie, kde mnohí vaši rovesníci s vami riešia kedy mať ďalšie dieťa, zverujú sa vám, či chcú chlapčeka alebo dievčatko, koľko ich chcú celkom, donekonečna s vami preberajú pôrod, prdíky, koliky, prvé zúbky, materské škôlky, to, aké je ich dieťa zlaté a šikovné, šikovnejšie ako všetky ostatné…Zdá sa, že nikto sa nejako zvlášť nestará o vaše pocity. A ak aj áno, veľmi rýchlo na to pozabudne. Pristihli ste sa niekedy, že vám už jednoducho došla trpezlivosť a uštedrili ste im nejakú uštipačnú poznámku alebo ste sa začali izolovať a prestali sa s nimi stýkať úplne?

Z celej tejto situácie vyvstáva ďalší problém…a tým problémom ste vy! Vy ste tá, ktorá to všetko veľmi prežíva…Neteší sa s inými…Je necitlivá…Kazí ostatným náladu a radosť…je neprispôsobivá a čudná…Proste máte vždy nejaký problém. Sú nutné takéto prejavy? Veď aj vy raz budete mať bábätko, len sa treba „uvoľniť“. A ak aj nie, koľko je šťastných manželských párov, ktorí sa s tým zmierili ako nič a teraz si žijú jeden pre druhého a nič im nechýba?

Aj tu platí stará pravda, že kto nezažil, nepochopí. Je ťažké vysvetliť niekomu, že takisto aj vy túžite po dieťati a nie je to jednoduché. Rozdiel je však v tom, že kým vy po tom len zúfalo túžite a snívate, aké to bude ( alebo by bolo), tí iní to už zažívajú.

Ako vnímajú ženy túžiace po dieťati iné deti, resp. tehotné ženy?

Neschopnosť počať dieťa je proces, ktorý sa vyvíja. Nič sa nedeje podľa šablóny, a tak určite ani toto nie, ale väčšinou to býva takto:

Keď sa žena dozvie, že existuje nejaký problém, často sa hneď vrhne na jeho riešenie a verí v úspech. Vtedy ešte tak nerieši iné deti a tehotné ženy, maximálne si nedočkavo povzdychne, kedy sa už aj ona dočká. Ako však plynie čas, stáva sa to pre ňu čoraz viac pálčivejší problém. Čoraz ťažšie sa zmieruje s každou novou ženou v očakávaní v jej okolí, častokrát reaguje podráždene už len pri zmienke o niekom, kto čaká dieťa alebo ho práve porodil. Časom sa to len zhoršuje. Stretnutie už s narodeným dieťaťom, na ktoré je nútená si zvyknúť, je väčšinou menej stresujúce ako pozerať sa na ženu s veľkým tehotenským bruchom. Každopádne, pre ženy, ktoré by dali čokoľvek za malý uzlíček v ich náručí je to veľmi zdrvujúci pohľad, ktorý im vháňa slzy do očí a smútok do srdca.

Ako má teda reagovať? Stýkať sa, nestýkať? Má sa im vyhýbať? Ako to riešiť s čo najmenšou ujmou?

Univerzálna odpoveď na toto neexistuje. Každá žena vie najlepšie posúdiť, čo jej robí dobre a pri kom sa cíti príjemne. Ako príklad uvediem istú mladú pani, ktorej sa dlhšiu dobu nedarilo počať dieťa. Najprv sa upla na svoju kamarátku, ktorá už dieťa mala a navštevovala ju tak často ako to len bolo možné. Pomáhala jej s dcérkou, kupovala jej krásne oblečenie a hračky. Ako však išiel čas, zistila, že to už trvá akosi príliš dlho, a tak sa nechala spolu s manželom vyšetriť. Výsledky nedopadli dobre, a tak sa na čas uzatvorila do seba. Neprijímala telefonáty, s nikým nekomunikovala. Bežná reakcia na stresovú situáciu. Kamarátka zareagovala tak, že jej nenechala čas potrebný na zmierenie sa s novou situáciou, ale aj napriek tomu ju bombardovala telefonátmi a planými povzbudeniami v nádeji, že ju ukľudní. Vnucovala sa jej do pozornosti namiesto toho, aby jej vyjadrila svoju podporu a dala jej čas na vyrovnanie sa s problémom. A ako zareagovala na jej správanie už spomínaná mladá pani? Absolútne sa od nej odizolovala, neotvárala dvere, nedvíhala telefón. O mesiac sa s tým ako-tak vysporiadala, ale to už dotyčná kamarátka nemala záujem, predsa len, nepotrebovala do svojho života takého „asociálneho čudáka“…A tak sa prestali stýkať.

Každopádne, nikomu neuškodíte, ak sa budete riadiť svojou intuíciou. Ak vám momentálne robí problém stýkať sa s deťmi v rodine alebo okolí, nerobte to. Správajte sa ako keď máte nejakú potravinovú intoleranciu – na čas ju vysadíte zo svojho jedálnička, ale postupom času ju doňho opäť zaradíte. Len vy rozhodujete o tom, kedy je ten správny čas a vy sa na to už cítite. Určite to ale urobte, neizolujte sa na dlho, tak sa len ešte viac zakuklíte do svojho problému a uzatvorite pred všetkými ostatnými a v konečnom dôsledku aj pred tým, čo tak túžobne očakávate, vlastným dieťaťom.