Alebo od krémovania k meditácii…

 

Ak sa na nich pozeráte ako na povrchné, tak takými vo vašom prípade aj sú. Vaše oblečenie a vzťah k nemu, starostlivosť o vaše telo a všetko, čo s tým súvisí, sú natoľko povrchné, nakoľko ich za povrchné považujete vy sami. A naopak, sú natoľko duchovné a hlboké, nakoľko ich za také vy považujete. Odráža to len a len váš postoj k týmto aktivitám.

Môžete si nanášať krém na tvár a pritom myslieť na to, že je to len nutné zlo a strata času (inak by vás pleť možno pálila), robíte to s nechuťou a necitlivo k pleti. Alebo môžete robiť to isté, a pritom vnímať každý pohyb, ktorý pri krémovaní vykonávate, vaše pohyby sú jemné, ste k pleti nežná a zároveň si uvedomujete, že jej dodávate potrebnú vlahu a výživu (tí informovanejší vedia, že tým vypĺňajú medzibunkový priestor v koži, čím sa pleť vypína a vyzerá zdravšie).

Alebo si v obchode vyberáte oblečenie. So sebazaprením sa prehrabávate vecami na vešiakoch a keď už toho máte naozaj dosť, vezmete hocičo, čo vám ako tak sedí a dokážete sa na to pozrieť. Pomyslíte si, že je to len oblečenie a podstatné je predsa to, aká ste vo svojom vnútri. V tom druhom prípade presne viete, v akom oblečení sa cítite najlepšie a vystihuje to, aká ste vo svojom vnútri (pretože ste pozorná voči sebe a svojim pocitom). Oblečenie vyberáte s ľahkosťou a istotou a hlavne uvedomelo. Oblečenie je pre vás prostriedkom na sebavyjadrenie (všetci sa ním vyjadrujeme, či si to uvedomujeme alebo nie) a je pre vás dôležité, aby ste sa v ňom cítili naozaj dobre a krásna.

Do tretice. Češete si mokré vlasy. Trochu sa vám motajú, ale vy to nevnímate, prípadne sa na nich za to „hneváte“ a nadávate si, aké zlé vlasy to máte. Drhnete si ich, len nech sú rýchlo učesané a vy môžete ísť ďalej. Alebo viete, že mokré vlasy sú zvlášť náchylné na poškodenie, s láskou ich jemne rozčesávate riedkym hrebeňom a dávate pozor, aby ste ich neničili. Pri tom si predstavujete, ako sa vám vlasy jeden po druhom pekne narovnávajú a ukladajú sa jeden vedľa druhého. Robíte to s vďačnosťou za vlasy, ktoré máte a samotný proces česania si užívate. Hoci je to len česanie vlasov.

Na týchto príkladoch som ukázala, ako náš postoj zásadne ovplyvňuje, či starostlivosť o naše telo a čas jemu venovaný je len povrchná záležitosť a nutnosť alebo láskavá starostlivosť vychádzajúca z vďačnosti za telo, ktoré máme. Niekto to môže posunúť až do formy meditácie. Napr. ak celú svoju pozornosť venuje len tejto jedinej aktivite (napr. nanášaniu krému) a pritom vníma každý jeden pohyb, ktorý pri tom vykonáva, každý sval, ktorý sa dáva do pohybu, každý zvuk, ktorý počuje a pritom nemyslí na nič iné (alebo len na vďaku, ktorú cíti voči svojim telesným darom).

Tu si dovolím poznámku o vzťahu tela a duše, ako to vnímam ja. Ja ich považujem za rovnocenné. Naša duša by sa v tomto svete bez tela nemala šancu prejaviť. Cez telo vyjadrujeme svoje myšlienky a cez telo realizujeme a prežívame duchovné hodnoty, ktoré uznávame. A z druhej strany, telo bez duše je doslova len bezduché telo. Je absolútne neschopné a neživé. Preto si myslím, že je dôležité, aby sme svoju pozornosť a starostlivosť rozložili rovnomerne medzi telesné a duševné potreby a nezanedbávali alebo nepodhodnocovali ani jednu z nich (do hlbšej filozofickej roviny rozlišovania duše a ducha sa tu veru nepúšťam). Je nepopierateľný fakt, že naša duša a telo sa vzájomne ovplyvňujú.

Ja som bola kedysi dosť ignorantská voči svojmu telu. Starala som sa o neho, len preto, že si to vyžadovala napr. problematická pleť. Bola som k nemu pomerne drsná. Prejavovalo sa to aj v mojom vzťahu k jedlu, cvičeniu, noseniu ťažkých tašiek, prežívaniu chorôb a pod. Ako som rástla a zrela, začala som si viac uvedomovať potreby svojho tela a signály, ktoré ku mne vysiela. Postupne som zjemnela a spozornela aj voči svojmu telu a popri tom aj voči meniacim sa potrebám svojej duše. Život má takto viac farieb a je veselší, keď sa dokážem úprimne a naplno tešiť aj napr. z nového náramku, telového krému či krémovania samotného.

Možno si poviete, ja na také veci nemám čas!

Veď popri deťoch mám problém nájsť si čas len na obyčajnú sprchu. To dobre poznám, sama mám 3 malé deti a manžela celý týždeň preč. V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že ak budete naďalej dlhodobo zanedbávať vlastnú spokojnosť a vaše potreby, vaše deti to budú cítiť vo vašej vlastnej nespokojnosti. Nielen vašim deťom prospeje spoznať fakt, že aj vy máte potreby, ktoré majú byť naplnené. V zmysle hesla spokojná mama, spokojné dieťa alebo spokojná žena, spokojný muž si začnite všímať, či popri starostlivosti o svoju rodinu, zákazníkov, kolegov, psíkov, projekty, celý svet atď., myslíte aj na seba.

Ja som si postupne našla spôsob, ako si užívať tú malú chvíľku pri rannej a večernej starostlivosti o pleť. Vnímam to ako čas, ktorý mi patrí a venujem si ho s láskou. Vyžaduje si to flexibilitu, ale dá sa to. Pravdepodobne vám záleží na tom, aby ste doma mali čistý koberec, sedeli na peknej sedačke, ale aj vaša pleť a telo potrebujú tú správnu starostlivosť. Oni sú tu s vami celý život, vaša sedačka len jeho časť.

Takže ešte raz. Starostlivosťou o svoje telo a pleť a zveľaďovaním svojej krásy vyjadrujeme vďačnosť za to, čo sme dostali. O to, čo si vážime, sa staráme s láskou.

Každá zmena správania si vyžaduje istú dávku snahy a každý zvyk sa dá nahradiť novým zvykom. Pri oblečení začnite tým, že si budete všímať vaše pocity v rôznom oblečení, ktoré nosíte. Kedy vaša duša jasá a telo pri chôdzi takmer tancuje a kedy oblečenie nosíte akoby so zaťatými zubami a snažíte sa na to, čo máte práve na sebe, radšej nemyslieť. Vidíte tú spojitosť povrchu s vnútrom?

Ak cítite, že sa chcete viac starať o svoje telo a vedieť, ako nakupovať oblečenie, v ktorom sa budete nielen výborne cítiť ale aj vyzerať, ale neviete kde začať a ako na to, rada vám poradím. Napíšte mi na mishastyle@pimi.sk.

 

 

Mgr. Michaela Pisoňová

Style Coach™

www.pimi.sk