Muži a ženy riešia stresové situácie odlišne. Podľa vedcov za to môže odlišná aktivácia hormónov u oboch pohlaví. Ženy, ktoré sa dostanú do ťažkej situácie, ktorá rozhodí ich psychiku, najčastejšie siahnu po telefóne a zavolajú svojej priateľke, aby sa jej zo svojho trápenia vyrozprávali. Ženy, ktoré nemajú po ruke dôvernú priateľku, vezmú handru a prachovku a vrhnú sa na upratovanie. Upratovanie je v takejto situácii asi najlepšie riešenie. Nielen, že sa v tele zvýši hladina hormónu oxytocín, ktorý pomáha upokojiť nervy, ale má to aj svoju praktickú stránku, žena je síce na pokraji nervového zrútenia, ale … má aspoň upratané J

Muž

  • ak je muž v strese, odreaguje sa napríklad tak,  že si zapne telku a nemyslí na nič, ide si zabehať, ide na pivo, …samozrejme nehovorí o tom, čo ho trápi, ale ide sa len odreagovať
  • ak sú muži v strese, nepotrebujú o tom rozprávať, chcú na chvíľu zabudnúť na to, čo ich stresuje

Žena:

  • ak je žena v strese, musí sa rozprávať o tom, čo ju stresuje, lebo jej mozog by inak asi vybuchol
  • ak žena rozpráva o strese, muž jej automaticky dáva rady a riešenia, aby jej pomohol
  • žena v strese nechce počuť hneď nejaké riešenie, ona len chce, aby ju muž poriadne vypočul

Preto medzi mužom a ženou, ak sú v strese, môže jednoduchšie nastať nedorozumenie, lebo každý sa so stresom vysporiadava inak.

Žena, ak vidí muža v strese, viete, čo mu poradí??? ,,Poď sa o tom porozprávať.“ No muž práve chce opak, nemyslieť na to, čo ho stresuje a nie ešte o tom rozprávať.

Viete, čo muž poradí žene, ak je v strese??? ,,Nemysli už na to.“  Žena môže mať pocit, že jej problém nie je dôležitý, veď ako na to môže prestať myslieť.

Po dni plnom problémov v práci je mozog muža schopný odložiť starosti nabok. Žena sa môže zbaviť starostí jedine tak, že o nich bude hovoriť a pomenúvať ich. Od muža očakáva len podporu a vypočutie  v tom, čo si sama vyrieši.

Ak sú pod tlakom ženy, hovoria bez rozmýšľania.

Ak sú pod tlakom muži, konajú bez rozmýšľania.

V živote existuje množstvo prípadov poukazujúcich na situácie, kedy môže vznikať napätie medzi oboma pohlaviami. Keď muž zavíta z práce domov, ide si oddýchnuť a relaxovať pri televízii, kde dávajú dobrý športový zápas. Prekonáva stres z nevyriešených problémov a situácií z minulého dňa a chce na všetko zabudnúť s cieľom upokojiť sa. Jeho partnerka sa chce rovnako oslobodiť od dňa plného stresových stavov a vypätia. Jej pomáha, ak môže o problémoch minulého dňa rozprávať nahlas. Napätie a stres medzi nimi čím ďalej viac a viac rastie a premieňa sa na nervozitu a nepokoj. Muž uvažuje o tom, že jeho partnerka veľa hovorí a partnerka si myslí, že si ju partner vôbec nevšíma. Pokiaľ neporozumejú svojmu nesúladu a odlišnosti, postupne sa plynúcim časom jeden druhému odcudzia.

A ešte jedna poznámka na záver. Kým muži zvládajú lepšie stresové situácie za pomoci milovanej ženy, u žien je to naopak. Prítomnosť muža ich v takýchto chvíľach dokáže ešte viac znervózniť.

Toto som si prečítala z múdrych kníh J Samozrejme každý sme jedinečný a nie na každého platí táto teória,  ak sa tam niekto našiel a pomôže mu to porozumieť svojho partnera, tak budem len rada J.

 

Zdroj:

  1. Gungor prednášky

Allan and Barbara Peasovci publikácia:

  1. Prečo muži nemôžu robiť viac vecí naraz a ženy stále rozprávajú
  2. Prečo muži klamú a ženy plačú