Veľa žien si sťažuje, že ich menštruácia je príliš dlhá, príliš silná. Sú však aj také, ktoré majú menštruáciu príliš krátku. Jednou zo základných otázok, ktorú je potrebné si položiť najskôr je: „Používam hormonálnu antikoncepciu?“ Tá častokrát spôsobuje slabé krvácanie. Ja to vlastne ani nenazývam menštruáciou. Menštruácia je prejav toho, že nedošlo k oplodneniu vajíčka a v maternici nedošlo k uhniezdeniu bábätka. Ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, majú oveľa menej kvalitnú výstelku maternice, pod vplyvom syntetických hormónov v ich tele väčšinou k ovulácii nedochádza. Takáto nekvalitná výstelka maternice z tela ženy odchádza podstatne menej intenzívnym krvácaním, tzv. krvácaním zo spádu. Aké sú vlastne následky takéhoto slabého krvácania, čo sú jeho príčiny? Ako je to možné, že sú aj ženy, ktoré hormonálnu antikoncepciu neužívajú a aj napriek tomu majú takúto slabú menštruáciu?

Príčiny slabej menštruácie

Vo väčšine prípadov, je krátka menštruácia spôsobená nízkymi hodnotami estrogénu, prípadne aj železa. Pokiaľ má vaše telo počas vášho cyklu menej estrogénu, ako by malo, vaša menštruácia je veľmi slabá, krátka, do rúžova sfarbená. Naopak, pokiaľ má žena nadbytok estrogénu počas cyklu, jej menštruácia je takmer až červeno-čierna.

Pokiaľ máte záujem zistiť, čo takúto nerovnováhu spôsobuje, odporúča sa ísť za lekárom, ktorý dokáže váš hormonálny cyklus veľmi starostlivo zhodnotiť, zistí prípadnú hormonálnu nerovnováhu medzi FSH/LH, progesterónom, testosterónom, TSH, kortizolom, atď…  Alebo môžete skúsiť zopár zmien vo vašom životnom štýle a očakávať následný pozitívny vplyv na váš cyklus.

Nízku hladinu estrogénu spôsobuje:

  • hormonálna antikoncepcia
  • stres spôsobuje vysokú hladinu kortizolu, ten môže znižovať hladinu estrogénu
  • príliš intenzívne cvičenie, chaotické jedenie, bulímia, anorexia môže znížiť hladinu estrogénu

Nízka hladina estrogénu je spájaná s:

  • anovulačnými cyklami, PCOS, prichádzajúca menopauza, predčasné zlyhávanie váječníkov
  • nízkou hladinou železa
  • nízkymi hladinami vitamínov a minerálov
  • problémami so štítnou žľazou

Každá žena je iná a tak ako nebudú všetkým pasovať slim fit nohavice, tak nebude reálne, aby všetky ženy mali ideálnu dĺžku a kvalitu menštruácie. Avšak pokiaľ to tak nie je, treba sa pokúsiť odhaliť príčiny, prečo je tomu tak.

Skúsenosti a odpovede.

Pokiaľ máte dĺžku vašej prirodzenej menštruácie 1 alebo 2 dni, je to príliš krátko. 3 dni sa považujú za normu, avšak za ideálne sa považujú 4-5 dní menštruačného krvácania. Niektoré ženy majú dĺžku menštruácie 6-7 dní, čo je taktiež v poriadku. Avšak pokiaľ vaša menštruácia trvá viac ako 8 dní, môže to byť predpoklad pre anémiu. Rada by som však ešte poznamenala, že nejde len o dĺžku menštruácie, ale aj o jej intenzitu a kvalitu. Žena môže mať 2-3 dni silné a stredne silné krvácanie, no môže mať potom ešte špinenie do hneda, ktoré môže byť signálom toho, že sa v tele niečo odohráva. Napríklad, pokiaľ je toto minimálne 3 dňové hnedé špinenie spojené aj s bolestivou menštruáciou, môže to byť indikátorom endometriózy. Preto by som nerada hovorila len o dĺžke menštruácie, ale aj o jej kvalite a kvantite.  Ženy mávajú špinenie aj v strede cyklu, to je taktiež indikátorom ženského zdravia, takéto signály tela netreba podceňovať.

Čo robiť, aby som to zlepšila?

Väčšinou ak je nízky estrogén, býva väčšinou nízky aj progesterón. Niektoré z rád dole, pomôžu zlepšiť nielen estrogén, ale aj progesterón. Skúste tieto rady zavádzať postupne, všetko naraz môže byť pre vás prílišný stres.

  1. Ak beriete hormonálnu antikoncepciu, odporúčam prestať.Je takmer nemožné zlepšiť hormonálnu rovnováhu, pokiaľ je tvoje telo neustále vystavené vplyvu syntetických hormónov.
  1. Pridajte do jedálnička viac potravín bohatých na železo. Červené mäso, hovädzie, kuracia pečeň, jahňacie, tuniak, vajíčka, tekvicové semiačka, kešu orechy, mandle, šošovica a iné strukoviny, špenát a tmavá listová zelenina. Vitamíny s obsahom železa, pokiaľ sa berú cca 10 týždňov, dokážu predĺžiť menštruáciu aj o 1-3 dni.
  1. Zvýšte príjem jedál bohatých na vitamín C, alebo užívajte vitamín C. Tento antioxidant pomáha vášmu telu absorbovať železo z rastlinných jedál, pokiaľ ich jete spolu. Môžete skúsiť 1000mg vitamínu C denne. Vitamín C dvíha aj progesterón.
  1. Zvýšte príjem fytoestrogénov, ako sú sója (rozporuplné názory), určite nič nepokazíte 1 polievkovou lyžicou čerstvo namletých ľanových semienok.
  1. Odporúčam čaj z červenej ďateliny. Je to izoflavonid, úžasný zdroj vitamínov a minerálov, ktoré sú dôležité pre funkciu pečene a obličiek. Pomáha zlepšovať produkciu hlienu krčka maternice. Tradične sa používa na liečbu nepravidelného cyklu, ako aj neplodnosti. Skúste popíjať 1-3 šálky denne.
  1. Odporúčam zaradiť do jedálnička ako pochutinu miesto sladkostí oriešky a semená. Brazílske orechy, ďatle, kešu oriešky, ľanové, sezamové semiačka.
  1. Pomôžte vášmu črevu. Môžete robiť všetky tieto opatrenia, pokiaľ vaše črevo nebude dobre vstrebávať živiny z potravy, budete sa snažiť zbytočne. Preto odporúčam jesť kyslú kapustu a probiotiká, aby ste takto vášmu črevu pomohli.
  1. Kúpte si Macu. Tento juhoamerický koreň pomáha stabilizovať hormonálnu rovnováhu, zvyšuje libido, energiu, vitalitu. Zlepšuje najmä symptómy spojené s hladinou nízkeho estrogénu. Odporúčam 2000mg denne.
  1. Buďte v pohode. Žiaden hormonálny systém nepracuje efektívne pod vplyvom chronického stresu, napätia. Skúste sa venovať činnostiam, ktoré vás robia šťastnou. Aj hladina vašich endorfínov – hormónov šťastia je podstatná 🙂

V komentároch nižšie môžete ponúknuť rady, čo vám pomohlo na vašu menštruáciu. Teším sa na ne.

Ľudmila