Tomu, čomu sa máte vyhnúť, sme sa už venovali. Čo však povedať páru, ktorému sa nedarí dlhšiu dobu počať dieťa, aby ste ich povzbudili?

1. Dajte im vedieť, že vám na nich záleží.

Najlepšia vec, ktorú pre nich môžete urobiť, je dať im vedieť, že vám na nich záleží a kedykoľvek sa na vás môžu obrátiť. Ľudia bojujúci s neplodnosťou sa často cítia veľmi osamelí, nepochopení, iní, ako keby odčlenení od všetkých „normálnych“ ľudí. Pošlite im povzbudzujúcu sms-ku, mail. Ponúknite im svoje rameno na vyplakanie, či podržanie. Vezmite ich von. Ak sú veriaci, dajte im vedieť, že sa za nich modlíte. Ponúknite im rovnakú podporu, akú by ste poskytli niekomu, kto stratil milovaného človeka. S vedomím, že sa na vás môžu spoľahnúť, im to uľahčujete a dávate na známosť, že v tom probléme ste s nimi.

2. Doprajte im súkromie a slobodnú vôľu.

Ak nechcú rozprávať o svojom probléme, nenúťte ich. Chápem, zvlášť, keď ste blízka osoba, že vás to trápi. Ale tým len prehlbujete ich uzatvorenie sa do seba. Väčšina ľudí nepocíťujúc tlak sa rozrozpráva sama. Získajte si ich dôveru, možno budete prekvapení.

 

3. Podporte ich v každom kroku, každej liečbe, aj v jej ukončení.

Neznechucujte a nezarmucujte ich svojimi pochybnosťami, stojte pri nich. Nie nadšenými ováciami pri každej novej liečbe. To tu už bolo a po čase môžu reagovať naozaj podráždene, pretože sa boja ďalšieho sklamania. Mám na mysli skôr tiché vyjadrenie svojej podpory, vypočutie si každého ich zámeru a vyjadrenie súhlasu so všetkým, čo podstupujú. Ak však dôjde k rozhodnutiu ukončiť liečbu, pretože už sú z toho všetkého unavení a zúfalí, podporte ich. V určitom bode väčšinou ľudia pochopia, že stratili život a samých seba a končia. Je to veľmi bolestivé rozhodnutie a prináša ešte viac smútku. Vtedy len buďte naporúdzi, keď vás budú potrebovať. Nedávajte im nové návrhy ako adopciu. Myslím, že neexistuje človek, ktorý o tejto možnosti nevie. Nechajte to na nich a len to prijmite, také, ako vám to predostrú. Potom, čo sa rozhodli zastaviť tento kolotoč, uzatvorili túto kapitolu svojho života. Nepokúšajte sa násilne otvoriť ju znova, možno raz sa pre nejaké riešenie rozhodnú, ale vašou úlohou stále je stáť pri nich a podporovať ich.

offer-442903