Je odstránenie vaječníkov tou správnou voľbou? Vaječníky produkujú dôležité hormóny, ktoré robia ženu ženou. Angelinine telo sa dostalo do predčasnej menopauzy už v 39 rokoch. Spravila takto nepriamo reklamu testovaniu BRCA mutácii a nastolila takto nepriamo celosvetový trend mazektómií a odstraňovaniu vaječníkov?

 

Angelina svoje rozhodnutie v médiách zdôvodnila históriou výskytu rakoviny v jej rodine, ako aj tým, že jej telo nesie mutáciu génu BRCA1. Skúsim vysvetliť, čo štatisticky takáto mutácia predstavuje.

Čo vlastne je BRCA1?

BRCA1 je určitý typ mutácie génu. Určité variácie BRCA1 génu vedú k zvýšenej pravdepodobnosti rakoviny prsníkov, ako aj k dedičnosti rakoviny prsníkov a vaječníkov. Výskumníci odhalili stovky mutácii BRCA1 génu, veľa z nich je spájaných so zvýšeným rizikom rakoviny. Ženy s abnormalitou génu BRCA1 alebo BRCA2 majú pravdepodobnosť výskytu rakoviny prsníka až do 80% do veku 90 rokov. Zvýšené riziko rakoviny vaječníkov je asi 55% pre ženy s BRCA1 mutáciou a asi 25% pre ženy s BRCA2 mutáciou. [1]

Zaujímavé je, že Angelina takto nepriamo pomáha spoločnosti Association for Molecular Pathology v. Myriad Genetics lawsuit, ktorá zatiaľ ako jediná robí diagnostiku týchto mutácií.[6] Spoločnosť mala 1600 zamestnancov v roku 2014 a obrat vo výške takmer 800 miliónov USD.[2]

Angelina má BRCA1 mutáciu génu. Lekári jej vyčíslili pravdepodobnosť rakoviny vaječníkov na 50%. Jej mama mala rakovinu prsníkov a zomrela na rakovinu vaječníkov. Jej stará mama zomrela na rakovinu vaječníkov. Jej teta zomrela na rakovinu prsníkov 3 mesiace po tom, čo si Angelina dala odstrániť prsníky.

Rada by som ešte dodala, že rakovina prsníkov u žien s mutáciou génu BRCA1 predstavuje približne 5-10% výskytu rakoviny prsníkov. Odstránenie prsníkov nezabezpečí, že sa riziko výskytu rakoviny minimalizuje na nulu. Takýto život v strachu nás môže dohnať možno aj k rozhodnutiam, ako spravila Angelina. Skôr by som sa v takomto prípade snažila sústrediť na to pozitívne, čo nám život prináša, ako žiť v neustálom strachu, čo ak…

Angelina Jolie si nechala odstrániť vaječníky. Toto jej rozhodnutie vo mne evokovalo niekoľko otázok. So záujmom som si najskôr prečítala jej vyhlásenie pre New York Times. Niektoré jej zdôvodnenia uvádzam nižšie.

Pred niekoľkými týždňami ju lekár upozornil, že krvné testy ukazujú malé riziko a mala by navštíviť chirurga, aby okamžite skontroloval vaječníky. Ultrazvukové vyšetrenie však nič neukázalo. „Uľavilo sa mi, pokiaľ by šlo o rakovinu, bola by s najväčšou pravdepodobnosťou v rannom štádiu.“ Aj napriek tomu, podstúpila laparoskopickú obojstrannú adnexektómiu (operačné odstránenie vajíčkovodov a vaječníkov). Lekári našli maličký zhubný nádor na jednom vaječníku. V tkanive žiadne príznaky rakoviny neboli. Testy ukázali niektoré zmeny v oblasti vaječníkov, ktoré by potenciálne mohli viesť k zhubnému nádorovému ochoreniu. [3]

 

Angelina povedala: „Niektoré ženy berú po takomto zákroku hormonálnu antikoncepciu, alebo zriedkavo alternatívnu medicínu v kombinácii s častými preventívnymi prehliadkami. Je viac možností ako sa vysporiadať so zdravotnými problémami. Najviac dôležité je vedieť o týchto možnostiach a rozhodnúť sa pre tú, ktorá je pre teba tou najlepšou. Momentálne mám malú náplasť, ktorá obsahuje estrogén a IUD (vnútromaternicové teliesko) s obsahom progesterónu bolo vložené do mojej maternice. Pomôže mi to udržiavať moju hormonálnu rovnováhu, avšak oveľa podstatnejšie je, že mi to pomôže predchádzať rakovine maternice. Rozhodla som sa ponechať si maternicu, lebo rakovina maternice sa nevyskytla v rodinnej histórii.“ V súčasnosti sa snaží prírodnými prostriedkami podporovať svoj imunitný systém. Bez ohľadu na prísun nových hormónov som teraz v menopauze. Už nikdy nemôžem mať deti a očakávam určité fyzické zmeny. Príjmem v pokoji všetko, čo príde, nie preto, že som silná, ale preto, že je to súčasť života. Nie je sa čoho báť.“ [3]

Na diskusiu by bolo, či takáto umelá hormonálna rovnováha, bude prospievať jej telu, či by sa necítila podstatne lepšie v prirodzenom cykle, kde sú výkyvy hormónov úplne iné, ako pri náplasti a IUD.

Angelina povedala:  “Na osobnej rovine sa necítim o nič menej ženou, cítim sa posilnená, že som spravila silné rozhodnutie, ktoré mi v žiadnom prípade neuberá na mojej ženskosti.” [4]

 

Neľahké rozhodovanie so zdravotnými následkami

V roku 2013 si dala Angelina odstrániť prsia, aby takto predišla rakovine prsníkov. Mazektómia (odstránenie prsníkov), nenesie so sebou nežiadúce riziká. Prsia plnia biologickú funkciu najmä počas dojčenia, ich strata nenesie negatívny vplyv na zvyšok tela, vplyv môže byť na psychiku ženy. Mazektómiou znížila pravdepodobnosť výskytu rakoviny prsníkov pod 5%.

Svoje rozhodnutie zvažovala Angelina už dlhší čas. Zákrok je síce menej zložitý, než odstránenie prsníkov, ale jeho následky sú závažnejšie. Chirurgicky nastolená menopauza má traumatickejší vplyv na telo, ako prirodzená, na ktorú sa telo pripravuje dlhšie.

Gynekologička Leila Hanna z Londýna povedala: “Avšak odstránenie vaječníkov môže viesť k ťažkostiam ako sú: ochorenie srdca, rednutie kostí, pleť stráca elasticitu, depresie, pokles libida.” [5]

Vznikajú takto riziká: ochorenie srdca, vysoký krvný tlak, cievna príhoda. Rapídne starnutie všetkých orgánov, ktoré potrebujú estrogén, čo je takmer celé ženské telo. Vplyv na mentálne zdravie, keďže hormóny ovplyvňujú to, ako sa cítime, ako myslíme. Takéto rozhodnutie, nie je len o tom znížiť pravdepodobnosť, ale je aj o zvyšovaní iných pravdepodobností… Stojí toto všetko za zníženie pravdepodobnosti výskytu rakoviny vaječníkov?

Odstránenie prsníkov je jedna vec, avšak odstránenie vajcovodov, je už niečo úplne iné. Jej telo prejde dramatickou zmenou. Hormóny z náplaste a IUD jej pomôžu aspoň čiastočne eliminovať iné negatívne vplyvy. Tým, že odstránila orgán, ktorý je najčastejšie postihovaný touto mutáciou, nezabezpečí, že sa gén neprejaví inde – maternica, krčok maternice, alebo iné tkanivo citlivé na estrogén… Tu by som rada podotkla, že z jej vlastného pohľadu robí to najlepšie rozhodnutia pre ňu, aké vie, s informáciami ktoré má.

 

Čo je prevenciou?

Významne znížiť pravdepodobnosť ochorenia na rakovinu dokáže dojčenie. Dojčenie patrí medzi hlavný nástroj prevencie rakoviny prsníka. Všetky kampane zameriavajúce sa na prevenciu rakoviny prsníka by sa mali zamerať na dojčenie a na to, aby matky mohli dojčiť do prirodzeného odstavenia dieťaťa. Štúdie dokázali, že strava bohatá na zeleninu a dostatok aktívneho pohybu, psychická pohoda majú taktiež ochranné účinky. Bolo dokázané, že používanie hormonálnej antikoncepcie znižuje riziko rakoviny vaječníkov o 30 až 50 percent. Avšak to by bolo na podstatne dlhšiu debatu, pretože hormonálna antikoncepcia spôsobuje radu ďalších nežiadúcich účinkov, ktoré je potrebné zvážiť. Najlepšou prevenciou je pravidelná návšteva gynekológa a absolvovanie vyšetrení na diagnostiku týchto ochorení. Ženám odporúčam spoznať ich prirodzený cyklus, napríklad aj prostredníctvom Creightonského modelu starostlivosti o plodnosť. Takáto informovanosť a dokonalé poznanie vlastného tela, je taktiež skvelou prevenciou, napríklad aj rakoviny krčka maternice.

Jej rozhodnutiu predchádzala diagnostika odborníkov. Ako náhle nastalo maličké riziko, rozhodla sa pre operáciu. To, že minimalizuje výskyt rakoviny lokálne, neznamená že ju nedostane vôbec, respektíve z jej rozhodnutia nevzniknú iné choroby. Je možné, že táto operácia jej pomôže hlavne psychicky, veď nie nadarmo sa hovorí, že psychika je spúšťačom chorôb.


Mala Angelina iné možnosti?

Centrá biogenetického výskumu vo svojich vedeckých článkoch tvrdia, že tak ako iné gény, tak aj tento gén a jeho negatívne prejavy sa dajú ovplyvniť životosprávou. Jej testy ukázali zápalové markery v tele. Mohla skúsiť tieto hodnoty ovplyvniť životosprávou a spoľahnúť sa na tvrdenia vedcov, ktorí poskytujú iný pohľad na genetiku?

Stále je viac možností, ako sa vysporiadať s takýmto problémom. Mohla myslieť pozitívne a spoľahnúť sa na 10-15% pravdepodobnosť, že rakovinu nedostane?

 

Aké dôsledky má jej konanie na verejnosť?

Angelina ospravedlňuje svoje rozhodnutie tým, že jej deti nikdy nebudú musieť povedať, že ich mama zomrela na rakovinu vaječníkov tak, ako jej mama. Angelina má dve biologické dcéry, a preto je ako matka svojim deťom príkladom. V prípade, že dcéry majú BRCA1 mutáciu, budú pokračovať v jej šľapajach? Ak bude mať o 3 roky napríklad maličké podozrenie na rakovinu maternice, dá si ju odstrániť? Bude toto opäť pozitívnym príkladom pre jej dcéry a jej fanúšikov?

Spravila takto nepriamo reklamu testovaniu BRCA mutácii a nastolila nepriamo celosvetový trend mazektómii a odstraňovaniu vaječníkov?

Čo ja považujem za neskutočne statočné je, že poskytla svoje telo na takéto vedecké experimenty. Frustrujúce je, že ani jej lekári, ani ona, nevie, či to bude úspešné, alebo nie. Čo je úplne najviac frustrujúce pre nás ostatné „nie celebrity“? Aj napriek financiám, ktorými Angelina disponuje na najlepšiu zdravotnú starostlivosť, sa rozhodla pre tak drastické riešenie, ktorým však nevie na 100% zabezpečiť, že rakovinu nedostane. Nosíme rúžové stužky, organizujú sa zbierky, podporuje sa veda a výskum rakoviny. Toto všetko nestačí na to, aby Angelina mala istotu, že ak by k výskytu rakoviny v jej prípade došlo, s najlepšou lekárskou pomocou, by toto ochorenie mohla prežiť. Prejavila takto nedôveru voči lekárom, ktorí by ju v prípade ochorenia liečili? Je odstraňovanie orgánov, považované za prevenciu?

Za zvážnie stojí to, či sa lekári, s ktorými Angelina konzultuje svoje zdravotné riziká, zamysleli nad faktom, že takýmito lekárskymi odporúčaniami, jej pomáhajú v rozhodnutiach, ktoré zmrzačujú jej telo. Zamýšľala som sa nad tým, ako sa píše, že je statočná, lebo dokázala spraviť takéto rozhodenie. Ja považujem každého človeka za statočného, ktorý sa rozhodne podstúpiť operáciu, lebo každá operácia nesie so sebou istú mieru rizika.

V konečnom dôsledku je to rozhodnutie Angeliny, ktorá má právo sa slobodne rozhodovať. Avšak týmto článkom som chcela poukázať na to, či má človek právo poškodzovať si vlastné zdravie a plodnosť pri zvýšenej pravdepodobnosti výskytu tej, či inej choroby. Spýtajme sa sami seba.

 

Ľudmila

 

Zdroje:

[1] http://www.breastcancer.org/risk/factors/genetics

[2] Myriad Annual Report 2014  http://www.myriad.com/news-center/investor-information/

[3] http://www.nytimes.com/2015/03/24/opinion/angelina-jolie-pitt-diary-of-a-surgery.html?_r=0

[4] Jolie, Angelina (May 14, 2013). „My Medical Choice“. The New York Times http://www.nytimes.com/2013/05/14/opinion/my-medical-choice.html?_r=0

[5] http://www.dailymail.co.uk/news/article-3008860/Angelina-Jolie-reveals-ovaries-removed-just-two-years-double-mastectomy-doctors-discover-faulty-gene.html

[6] Schwartz J (2009-05-12). „Cancer Patients Challenge th Patenting of a Gene“. Health. New York Times. http://www.nytimes.com/2009/05/13/health/13patent.html